Vytvořené odpovědi

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 197)
  • Autor
    Příspěvky
  • odpověď na: Dílna b1 #6438
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    Pěkné. Zkus vyrobit fiktivní vícečlánkový.

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6432
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    Já to Brno zmiňuju právě kvůli tomu, že „ho žiju“ a situace v téhle oblasti mě bohužel ovlivňuje a motivuje na pořízení si kola/auta nebo stěhování se do jiné části.
    A tak mě napadlo, jak by takovou situaci řešil někdo jiný.

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6430
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    No, je pravda, že tu mluvíme o jiných věcech, ale to Brno má něco společného se sítěmi. Víš co, linky apod.

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6428
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    Tak to se omlouvám, že zklamu. Tohle jde doopravdy mimo mně. Já dělám s linkama, co jezdí co 5 minut, ne jednou za hodinu.

    Tady je spousta věcí, co by měla být jinak. 25 a 26 by měly být 20 a 21. Výhradně dvoukloubáky. 67 by měla být 22, výhradně kloubáky, a jak číslo napovídá, trolejbus.
    44/84 maj být 40A a 40B, co 5 minut, výhradně kloubáky. 31 a 33 mají být 23 a 24, výhradně kloubáky. Linky jedoucí mimo zónu 101 mají mít číslo vyšší jak 99. Modřice mají být v zóně 101. Noční linky nebudou mít „N“ na začátku jejich názvu. Linky čísel 0 až 99 jsou vyhrazené pro pohyb v zónách 100 a 101.
    …a mohu pokračovat.

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6426
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    K tomuhle asi moc nenapíšu. Nikdy jsem nedělal žádný vlak nebo regionální bus. Vždycky pouze městský provoz. Ten mám rád, je to super systém. Ty další provozy…tam jsem si ještě nenašel něco, co by mě na tom bavilo.

    Co se týče souběhu více linek: jo, prostě při souběhu si jeden prostě říká o takovéhle problémy. JŘ tady v Brně mi vůbec na spoustě míst přijdou zcestné.
    Na druhou stranu, v tomhle úseku nejde mít jedinou častou linku, protože je každou chvíli potřeba nějakou odbourat a poslat jinam.
    A i proto ve své BAHN verzi Brna, jestli se k tomu někdy dostanu, udělám to, co tu už mělo být. Budou koleje přes Slovaňák. Na Skácelové a Husitské budou Ačkový křížení, Slovaňák bude možno použít jako smyčku z obou směrů, i když jí tak v regulérním provozu používat nebudu. Bude tam linka, co pojede z KPN právě tudy na Skácelovu a pak do centra. A pak bude ta, co pojede z Medlánek, protože trať přeci protáhneme, že ano, zase touhle spojkou, na Husitskou a do centra. Obě budou jezdit po 10 minutách.
    Přemýšlel jsem, že bych na Skácelovu dal Xkové křížení a jel s něčím až na Přívrat, jenže pak pak s tím? Nejde nikam, všechny ty silnice odtam nejsou dostatečně široké na koleje. Rád bych po stávající trase 44/84, ale to nejde. Nebo pak po 34/36 do centra. Opět, ne. Úzké. A zbývající varianty jsou pro mě nechutně neatraktivní.

    A vlastně, když už se tu bavíme o sítích…teoreticky bych mohl strávit den nad daním dohromady kolejovou síť pro Brno, byla by to jen mapa, obrázek, s neskutečně velkým rozlišením, protože potřebuji velkou oblast detailně. Tohle je základní mapa, kterou vždy vytvářím před stavbou sítě.
    Moje vize pro Brno je radikální. 🙂

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6418
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    Ta rozpojitelost: mělo by mě to trápit, protože bych měl řešit věci obecně, ale nějak mě netrápí. U vlaků to chápu a v případě městského provozu to prostě neuznávám. Pokud mám efektivně 4 m vozu nevyužitelné, ale stále tam jsou, tak…ne, to v mém provozu nebude. Situace se stává daleko horší, pokud bych spojil 3 vozy (a více), což je relevantní pro můj provoz. Na druhou stranu, v reálu velmi oceňuji, že v Brně na lince 1 občas jedou 3×T6. Konečně kapacitně adekvátní vozy. Jen by bylo fajn, kdybychom měli něco ve skutečnosti ze dnešní doby, ne ze socialismu. Jeden může jen snít…
    Chci ale říct to, že nic s rozpojitelností NENÍ pevně svázané s vozem, alespoň ne v tom mém „modelu managementu vozů a kurzů“, jak jsem tu popisoval.
    Signalizace a pseudovozidla: argumenty chápu, a více méně s nimi i souhlasím. Asi to je moje osobní preference, ale!: pokud stavím provoz, tak stavím koleje tam, kde by jako fakt byly. Tzn. k mému provozu v Sokolově nepatří něco 100 km daleko a hluboko pod zemí. Chci zachovat tenhle aspekt realismu. S tím souvisí to, že signalizace je řízená nějak programově. No jistě že je, protože jak jinak? Jistě, někde to může být dělané jen časově, ale i tak. Takže tím by se to opět přiblížilo reálu. Podobně to mám udělané u sebe. Požadavkový systém, nějaká množina kontaktů spínající signalizaci. Tram má absolutní přednost před IAD (nebude mě zdržovat jediný člověk v autě, když řídím 50 m šalinu, co jezdí podle JŘ, kde se veze tak 300 lidí, možná víc. To doopravdy nemá smysl).
    Co se týče nějakého jazyka apod., tak tady mi přijde, že by stačilo použít prostě to, co se používá v BZP. S nějakým vhodným rozšířením.
    Číslování kurzů: No nevím, BAHN ve mně nevyvolává dojem nějakého chytrého GUI. Není to open source, takže nevím, jak to je vytvořené, ale jestli to jsou vůbec WinForms, tak bych byl překvapený. A upřímně pochybuju, že tam bude nějaké automatické ošetření tohohle. Jo, kdyby to bylo WPF, tak jasně. To bych měl umět udělat já (ale neumím).
    Vidíš, to je právě to. Tobě to je jedno. Mně ne. Tím pádem, pokud by se zavedlo to, co chci, tak tebe se to nedotkne. Mně jo. Tím pádem možnost volby pokrývá všechno.
    Že tam je nějaký uint mě taky napadlo, ale pochybuju o tom. Já ve svém programu na čísla kurzů používám dokonce ushort, ale tam to funguje taky trochu jinak. „u-typy“ přece jen nejsou tak rozšířené. Jen já jsem asi takový úchyl, že si i ve dnešní době pevně definuji typ, protože chci mít kontrolu.
    Rozšíření BAHNu: měli bychom všichni autorovi napsat a žádat ho o to. Jednat jednotně. S jasný daným listem požadavků.
    Datum: Používat jen 2 čísla na rok, to je taky solidní ohyzdnost. Takže hádejte, kde se to používá v podstatě výlučně. USA, ano. Ale i u nás to vidím.
    Mám rád standardizaci. Dám příklad s lodním kontejnerem. Dřív si každej dělal, co chtěl. Nebylo to jednotné, byla tam spousta nekompatibilních situací a přeprava byla drahá. Pak se přišlo na kontejner s jednotnou velikostí. Definovaný sice v retardovaných jednotkách z doby temna, ale to není pointa. Najednou jsi měl prostě pevně definovanou velikost toho, co se bude přepravovat. Lodě, přístavy, jeřáby, náklaďáky, prostě všechno jelo podle toho, protože velikost byla známá, jistě spolu s dalšími věcmi. Najednou všem bylo zcela volné, co se bude přepravovat, zajímal je jen kontejner. A cena přepravy šla dolů, rapidně. Problémy s přepravou zmizely a umožnilo to mezinárodní obchod na nebývalém měřítku. Jen kvůli takové abstraktní blbosti. Proto jsem pro jediný standard pro datum, logicky postavený. Aneb RRRR-MM-DD. Za tím pak HH-mm-ss („:“ mohou být problematické). To samé jednotky. SI, SI pouze. Je to prostě prospěšné. Rád bych pro jazyk, co by byl všude povinný, vedle lokálního.

    • Odpověď byla upravena před 2 roky a 11 měsíci uživatelem Avatar photoPan Nikdo 0..
    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6413
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    Jo, tak takhle bych to dělal. Normálně, teď nad tím začínám trochu přemýšlet. Stále mám několik stovek vozů na nakreslení, do čehož se mi samozřejmě vůbec nechce, a udělat to takhle by bylo časově úsporné. Na druhou stranu si ale nemůžu pomoct, přijde mi to špatně.
    V tomhle vidím problém. Místo doplnění nějakých věcí, které chybí většině nebo co dávají smysl, jsme nuceni něco nějak obcházet.
    No, pak to bylo trochu matoucí. To, co jsi popisoval, dává se současnými možnostmi perfektní smysl, to rozhodně ano. Pokud bychom se ale bavili o rozšíření funkcionality, tak mi tam ten smysl uniká.
    Vím, v Japonsku používají tenhle formát. Další důvod, proč tvrdit, že jsou nejvyspělejší zemí.
    „Formát“ MM-DD-RRRR, často jen MM-DD-RR, je kacířství a totálně retardovaný. Nebo ideálně něco jako 5/28/19. Tohle ti dají. A přeber si to. To je už na pěstí. Protože jak těžké to je? Napsat datum jako člověk? Nejvíc mi vadí, že si na spoustě míst nemůžeš ani změnit formát data a času. Dostaneš absolutní retardaci, protože ‚Merika je jediná země, že ano…
    O co se pokoušeli Sověti, nevím, ale protože to byli Sověti, tak to jistě byla nějaká ohyzdnost, ale měl jsem na mysli právě to, o co se pokoušeli Francouzi. Vždyť nám dali metrický systém, co přerostl v SI. Za to by jim celý svět měl být věčně zavázán. A právě oni přišli s časem stylu 10-100-100. Kalendář byl trochu horší, ale tady se naráží na problémy, co nejsou triviálně řešitelné, i když jsem viděl pár videí o tom, jak to vyřešit.
    Ale jo, je to děsný OT. A nejspíš to tady nikoho nezajímá.

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6411
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    Já tady na to jen stále koukám, Michalk a Michal90. Uf, to vůbec nebude matoucí. 😀 Ne, jen si dělám srandu.
    Ten příklad s KT8 jako sérií 3 článků spojených v BAHNu, to mě inspirovalo na následující nápad. Řekněme, že bych si chtěl postavit delší vůz, mnohočlánkový. Nakreslil bych si všechny články a v BAHNu bych to jen pospojoval. Je to hrozná ohyzdnost a blbost, ale mohlo by to fungovat, ne? Nebo by tam byly mezery? I kdybych to nastavil tak, že to má být spojené úplně nadoraz.
    Ty pseudovozidla, použití skrytých tratí, signalizací apod.: jasně, taky v tom trochu vidím nějaký stavový stroj, tak trochu programovací jazyk, pokud má člověk fantazii a je kreativní, ale tohle je přece něco, co bychom měli řešit nějak…jinak. Nevím jak, klidně nějakým programovacím jazykem, nebo ideálně lepšími možnostmi nastavení. Protože na tohle tady docházíme stále. Potřebujeme udělat něco, co BAHN neumí, ale upřímně řečeno, prostě by měl umět.
    Kurzy: Počkej, ty teď (a před tím) popisuješ tvůj systém, co máš v BAHNu implementovaný? Ne ten ideální, co chceme, aby BAHN uměl? Protože jsem celou dobu žil v domnění, že se bavíme o něčem trochu jiném. Jak to tak čtu, tak mi to už dává smysl. Pojmenuješ si linku jménem kategorie, dáš jí kurzy, a s těmi si pak manipuluješ. Já jsem jen myslel, že se bavíme o tom, co chceme od BAHNu. 😀
    Protože tam bych to dělal jinak. Tam je možné to udělat nějak jinak.
    Pevné parametry k vozům: jasně, všechno, co je závislé na vozu, by mělo být jeho součástí, s nějakou trochu zakopanou možností si to přepsat, pokud by někdo fakt chtěl.
    Číslování: vycházím z toho, že tam je nějaký int, takže jen číslo, proto jsem zvolil možnosti, co jsem zvolil. Je ale fakt, že tam musí být nějaký parser, tím pádem by mělo být možné použít symboly, dát jim význam, a jako číslo kurzu mít nějaký uint. Jako čísla kurzů použít písmena: tak daleko bych asi zase nešel. Přece jen, jak by to fungovalo, programově? Prostě potřebuješ čísla.
    Jo, pravidla pravopisu. Budu odvážný a řeknu, že jsou prostě špatně. V případě času použiju „:“ všude, jsem tím pádem konzistentní. To je důležité. Pokud to někdo bude chtít argumentovat nejednoznačností, tak rovnou řeknu, že pokud tam jsou 2 čísla, tak to je hodina a minuta, pouze pokud kontext neříká naopak. Mohu to rozšíři i na datum, kdy většina světa má strašný zlozvyk začínat nejméně významnou jednotkou. Ne, já vezmu rok, vždy jako 4 čísla, za to dám lomítko, vezmu měsíc, jako 2 čísla, vždy, zase lomítko, a to samé se dnem. Jsem konzistentní a jednoznačný. A nejsem sám, je tu nějaký ISO formát, co dělá to samé, jen tam dává pomlčky, protože ty nejsou „speciální znak“ pro libovolný počítačový systém, od OS po programovací jazyky. A mám to rád. Napíšeš datum a čas, od největší, nejvíce významné jednotky, až po tu nejmenší. Je to konzistentní s tím, jak píšeme čísla.
    Exkurze do světa jednotek času: Vůbec, to, jak píšeme čas, je hrozná blbost. Máme systém 24-60-60. Den má 86 400 sekund. Ať se na mě nikdo nezlobí, tohle nejsou hezký čísla. Nepřicházím tady s ničím novým, když řeknu, že by bylo moc fajn, kdyby den měl 100 000 (nových) sekund, tím pádem systém 10-100-100. Funguje to v base-10, kterou používáme. Má to tak strašně moc výhod, co se týče různých přepočtů a konverzí, že bych tu strávil hodně dlouho na jejich popisování. Samozřejmě to má taky negativní věci, nic není dokonalé. Pak mohu říct, že je (např.) 2020/65,65987. Tím mám rok a den a jako desetiny čas. Což mě přivání ke kalendáři. Co takhle 10 měsíců, 36 a 37 dní na střídačku? Opět, číslované vždy od 0. Proč ne? V čase to děláme i teď. Proč ne v datu?
    Celé mi to přijde špatně, nekonzistentní, jako takovej mišmaš různých věcí z různých dob. Jen jsme s tím naučení, nikdo to nezpochybňuje, a pokud si to přece jen někdo dovolí, tak je automaticky divnej a jsou na něj házeny negativní pohledy. Ano, mluvím ze zkušenosti. Ono ale jen stačí srovnat tenhle systém s tím starým stejně jako srovnáváme metrický (SI) s tou ohyzdností, co mají v USA. Používat palec a chodidlo jako jednotku délky… No nevím. Jako pokud by to dělalo nějaké dítě, asi OK. Úsměvné. A smějeme se jim, přesně kvůli tomuhle, nebo kvůli tomu, jak neví, že den má 24 hodin, tím pádem nepotřebuješ to am/pm. Všechno to jsou strašné přežitky. Ale všichni máme společné to, že kalendář a čas píšeme stejně jako před věky. Na tom samo o sobě asi není nic špatného, jen si říkám… Jsme v době digitální, ne temna. Máme tu vědu, máme daleko víc poznání, můžeme být trochu racionálnější ohledně těchto věcí.
    Myslím, že nemusím ani říkat, že nic z tohohle jsem nevymyslel já, jen jsem se podíval na nějaké jiné nápady. A pak jsem zkusil s tím pracovat. A jo. Bylo to fajn, myslím, že bych si zvykl.

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6408
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    (Ne)rozpojitelnost: ne, ne, tohle by tam nebylo. Osobně bych to viděl na parametry, co jsou spjaté s daným typem vozu, že bude možné je nastavit v editoru vozidel. Nic s rozpojováním, rozpojovací délkou (protože jsem rozpojování nikdy nepoužíval, za 9 let s BAHNem nemám tušení, co to je), apod. Jasně, stále by to šlo editovat ve skupině vozidel, řekněme, že máme nějaký vůz, co má z editoru nastaveno, že má 70 km/h max rychlost, ale já řeknu, že mám nějakou jinou variantu, co může jen 60, takže bych si to tam změnil. Takhle nějak „jsem to myslel“. Nemyslel, napadlo mě to až teď, když jsem se nad tím zamyslel.
    Číslování kurzů: nechtěl jsem tady zabíhat do detailů, ale dobře. Psal jsem to přímo JB mailem, kdysi dávno, napíšu to i sem, řešení je totiž stále stejné a triviální. Nevím, co za typ je číslo kurzu, viděl bych to ale na int. Int32, tzn. se znamínkem. Tím pádem mohu říct, že čísla 0 až int32.maxvalue budou uživatelsky přiřaditelné. To je přesně polovina rozsahu, ne-negativní čísla. A pak bych řekl, že pokud do nějakého políčka pro kurz napíšu -1, tak to zanemná všechny kurzy, pokud -2, tak jen sudé, pokud -3, tak jen liché, pokud -4, tak nějaká uživatelsky definovaná skupina, pokud -5, tak jiná nějaká uživatelsky definovaná skupina, pokud -6, tak…no, asi si dokážete představit. Takhle jsem to myslel. Tím pádem: lidi, co jsou zvyklí číslovat od 1, mohou nadále vesele číslovat od 1. Kde psali 0, budou psát -1. Myslím, že to není tak problematické, když by BAHN samotný mohl stávající sítě převést. Lidi, co číslují „jako programátoři“, logicky, mohou začínat od 0. A všichni pak budeme mít ten benefit, že si budeme moct definovat nějaké skupiny kurzů, se kterými chceme zacházet jinak, kde to je relevantní. Což je, myslím, vcelku výhodné.

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6405
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    Pseudonáhodnost kurzů je rozhodně dobrá, to jo. Cyklení mi nijak moc nevadí, přece jen, dá se to očekávat. Takže jako model, jak docílit obměny vozů, co je nějak rozumně jednoduchý, mi to přijde super.
    Víkendový (NPD) provoz obvykle řeším tak, že na „dlouhé“ linky dám vozy z „kratších“ linek (délka zde je délka vozů na lince). Tím pádem tam pak jezdí něco jiného. Což se tak trochu váže s pozdějším bodem tvé odpovědi: mám kmenové kurzy (linka/kurz, jako třeba 5/20) a pak aktuální. Tím pádem vlastně dělám přejezdy. Co je ten skutečný kurz? Ten kmenový. Kurz 9/17 bude o víkendu jezdit jako 0/6 (příklad). A vždycky, když jsem mluvil o kurzech, měl jsem tím na mysli něco jako to 9/17. Ten kmenový. Proto pro mě bylo trochu matoucí, když vidím číslo kurzu jako 000 a jdoucí nahoru. Máš tam, že to jede jako linka 1. OK, ale jaký kurz na té lince? Ten můj původní nápad byl právě v tom, že si takhle definuješ ty kmenové kurzy.
    Jak si právě uvědomuju, asi by tu byly další komplikace s tím, že někdy na nějakém kurzu jezdí dlouhý vůz a o víkendu ne zas tak dlouhý. To by bylo nutné taky nějak zohlednit.
    BAHN: Autor se vývojem rozhodně neživí, to mi je jasné. Program je zpoplatněný, a i když si nejsem jistý, jestli souhlasím, tak to chápu. Že nemá tým vývojářů, to je bolestivě očividné, což je tak trochu to, na co jsem narážel někdy dávno, dříve. Buďto jemu nebo zde na fóru. Je zřejmé, že by se mu hodila pomoc. Asi tady budu trochu přeskakovat v odpovědi, ale to je právě to, kam jsem mířil s tím open source. Ne tak, že by si každý udělal vlastní verzi, ale že by tu byl autor a lidi, co mu pomohou. Autor by schvaloval změny a určoval směr, ale měl pomoc na jejich implementaci.
    Tu vratnost soupravy/vozu a jízdní dráhu definovat už jako součást toho vozu, to je vlastně hodně dobrý nápad.
    Teď pár věcí mimo: zkoušel jsem nastavit 0. kurz v BAHNu editací souboru sítě, a spadlo to. Neskutečné. Přijde mi, že tady někdo věnoval vědomé úsilí tomu, aby udělal něco méně svobodné. Bože můj, to je tak špatně. Tohle jsem taky popisoval. Číslování kurzů má být nezáporné, celé, reálné číslo. Tzn. 0, 1, 2, 3,… Jestli ty chceš začínat od 1…prosím. Můžeš, máš tu možnost. Já ne. A vůbec, já sám často posouvám začátek čísel. Od 50 nahoru pro víkendové, abych se vyhnul kolizi, a od 99 dolů pro noční. Od 0 čísluju (chci) pouze pro PD. Abych mohl mít 0 až 49 (50) pro PD, 50 až 79 (30) pro NPD a 99 až 80 (20) pro noci. Všechno je krásně zarovnané, mám 100 kurzů, 0 až 99, využil jsem tedy všech jednociferných a dvouciferných čísel. Nač začínat s trojcifernými? Jen vzít to nejnižší, a to je celé… Ne. Proč by 1. dekáda měla mít 10 kurzů, ale 0. pouze 9? Aby bylo možné se vcítit, představ si, že musíš číslovat kurzy od…nevím, třeba od 8. Tam začínáš. Proč? Autor rozhodl. Mohl ti dát svobodu číslovat si co chceš, jak chceš, ale strávil vědomé úsilí na tom, aby ti to znemožnil. Mohl to udělat i tak, že když vytváříš kurz, dal by ti tam 8 jako výchozí volbu. Ale ne. Viním římský čísla a vzdělávací systém. Jsou tu čísla, co určují pořadí a pak čísla, co ti říkají počet prvků v sadě. Je to triviální rozdíl, na který přijdeš zejména pokud programuješ. Takže ano, můžeš jít do krámu, koupit si 0. rohlík a mít 1 rohlík. Nebo si pak koupíš rohlíků 10 a očísluješ si je 0 až 9. I když, přijde mi teda divnější číslovat si rohlíky, než číslovat prvky v sadě od 0.
    Další věc: prosím, držel bych se konvence psaní času jako HH:mm(:ss). To lomítko tam… Řeknu to takhle. Pokud vidím 4/30, tak to chápu jako linka 4, kurz 30. Jenže ty tím myslíš 04:30, čas.

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6402
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    Vozy, kurzy a nový přístup k nim:
    Spoustu věcí chápeš správně, ale i tak bych to trochu rozepsal. Tohle se ale dělá trochu blbě, nejlepší by bylo ukázat GUI, ale to samozřejmě neexistuje, takže nic.
    Při vytváření provozu bys definoval linky a jejich kurzy. To je jedna věc, ta abstraktní. Další věc je, že bys definoval skupiny vozů. To je ta fyzická věc. Obě skupiny by se definovaly jinak.
    Kurzům dáš kmenovou linku, číslo kurzu, které nově bude umožňovat racionální číslování od 0 (což zkusím udělat, jak budu editovat soubor BAHN sítě, jestli to v současné době je možné, aniž by to shodilo BAHN), teď se dívám, že nám přibylo něco jako název vlaku, tak si asi můžeš nastavit i to, ať už to je cokoliv, potom definuješ kategorii, typ, zátahy a výjezdy. Tohle jsou logické informace, které jsou nezávislé na tom, co tam bude za konkrétní vůz. Jak se tak dívám na to okno, tak tady je ještě pár dalších parametrů dole, ale těmi se zatím trápit nebudu. Jestli zachovávat volná křížení… Co já vím? Já to vždycky vypínám, protože mám bufferované křížení řízené požadavkovým systémem. Vratná souprava? To je co? Jakože obousměrná? Tím pádem to záleží na specifickém vozu. Jízdní dráha taky, rozpojovací délka mě nezajímá, dělám městské provozy a nevěřím ve spojování více vozů. Doba staničení…to asi může být součástí definice kurzu.
    Pak tu je definice skupin vozů. Na to by bylo zvlášť okno. Samozřejmě by tam byl název skupiny, a pak skupina nastavení pro jednotlivé vozy. Popíšu detailně: vybral by sis konkrétní vůz, to by bylo úplně vlevo v tom okně, pak vedle toho zrychlení, zpomalení, maximální rychlost, ale hlavně počet těchto vozů, případně něco dalšího, co je unikátní pro nějaký vůz. Celá skupina by pak měla definovanou jízdní dráhu. Pak bys tam měl políčko, kde zadáš, v jaké vozovně tyhle vozy fyzicky budou. Tím pádem máš jistý počet určitých vozů v nějaké vozovně. Jediné, co zbývá, je kliknout na button, co ti umožní spojit tuhle skupinu s: buďto skupinou kurzů, linkou, nebo jednotlivým kurzem. Tzn. můžeš říct, že například linka 5 si bude brát ze skupiny superdlouhých vysokokapacitních vozů. Jaký konkrétní vůz bude na jakém konkrétním kurzu, bude vybráno náhodně, v moment, kdy to je pro program nejvýhodnější. Nebo můžeš vybrat nějaké specifické kurzy pro tuhle skupinu. Nebo bys tu měl další, abstraktní možnost, a sice říct, že linky 1, 2, 4 a 5 budou v nějaké skupině kurzů a mají si brát vozy z téhle skupiny vozů. Samozřejmě musel bys pak zajistit, že ve všech vozovnách, kde jsou tyhle linky hostované, máš v patřičných skupinách dostatek vozů.
    A ideálně, hned při definování vlaku by ses ještě mohl rozhodnout, jestli budeš používat abstraktní systém, nebo jestli pojedeš po starém, současném systému. Dokážu si představit, že někomu to, co jsem popsal, přijde zbytečně komplikované. Mně ne, ale já jsem programátor, můj názor na tohle je irelevantní a nic neříkající. 😀
    Do budoucna mě napadá, že by sis mohl nějak definovat přejezdy vozů mezi vozovnami v rámci nějaké skupiny vozů, co je ve více vozovnách. Že bys jako definoval trasu a nějakou dočasnou linku. Tohle je asi ale trochu víc.
    Nadále bys tam měl něco jako přehled skupin. Viděl bys teda jaké skupiny, v jakých vozovnách a co za vozy tam je a samozřejmě, kde jezdí. Při definici nějaké skupiny v nějaké vozovně bys mohl udělat kopii nějaké již definované skupiny.
    Stejně tak jako by tu měla být možnost hromadně definovat kurzy, například já bych řekl, že „dej mi linku 1, nahaž tam kurzy 0 až 46“. Hotovo. 47 kurzů definováno během 20 s, s pomocí GUI. Místo jeden za druhým jak otrok. Řekl bych, že by ještě bylo fajn mít možnost importovat V/Z časy z nějakého uživatelsky editovatelného souboru s jasně daným formátem, ale to tady už v podstatě popisuju to, co bude dělat můj program, jak ho dokončím. Možná jméno BAHN IS nebude tak od věci.
    Já chápu, že BAHN je starý program, co v podstatě už umřel, autor nejspíš vzdal nějaké větší možnosti rozšíření, z jakéhokoliv důvodu a zároveň se postaral o to, aby s tím nemohl nikdo nic udělat, protože to není open source, ale na druhou stranu, stále si nějak nemohu pomoct a chci tam přinést trochu moderní přístup interakce. Přece jen…máme 2020. Ne…1995. A já tu nejsem od toho, abych fungoval jako nějaká „for“ smyčka.
    Implementace předchozího za použití stávající funkcionality:
    No, musím říct, že tohle detailní rozepsání mi pomohlo, snad bych to i dokázal pochopit. Jo, je to super, skvělý, nenapadlo by mě něco takového udělat. Jasně, máš pravdu v tom, že to je trochu náročnější na realizaci, jako další nevýhodu bych viděl to, že to je jen pseudonáhodné, byla by tam periodicita, ale to by snad ani nemuselo tak vadit. Do nějaké skupiny dáš víc vozů, než potřebuješ, klidně i o jediný, a máš skvělý systém simulující náhodnost.

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6400
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    BAHN a vlaky na kurzech: Tady ale jde vidět, jak všichni řešíme problém, co by měl být implementován v BAHNu. Psal jsem to tady, napíšu to ještě jednou. Uživatel by měl mít možnost definovat kurzy linek abstraktně, přesně tak, jak to dělají dopravní podniky. Definuješ si kurz, výjezdy, zátahy apod. A pak si definuješ skupiny vozů. V mém případě by byly definované pomocí buďto reálné kapacity nebo externí délky. Do těchto skupin vozů zároveň dám vozy. Vyberu si nějaký typ a řeknu kolikrát, vyberu další typ, kolikrát ten a tak dále. A pak řeknu, že nějaký specifický kurz bude patřit do téhle skupiny.
    Byl by u ještě ten problém, že by se muselo řešit, kolik a jakých vozů reálně máš na nějaké vozovně, ale nemyslím si, že by to bylo neřešitelné. Prostě řeknu, že tahle skupina je v téhle vozovně s těmito počty.
    Věci jako zrychlení, rychlosti apod., by byly součástí definice konkrétních vozů.
    Navrhoval jsem to, BAHNu by to pomohlo, ale…ne. Implementováno to není. Než mi někdo řekne něco o složitosti SW vývoje, rád bych připomněl, že sám vyvíjím program, co bude počítat JŘ, upravovat soubor BAHNu, abyste nemuseli přidávat hromadu vozů ručně apod.
    Okružní linky: Osobně dělám to, co se děje v Brně. Budu mít linku 20A, její konečné TA a TB jsou ve skutečnosti jen TA, protože TB = TA. Vyjede to z TA, jede to po trase, a pak to zase přijede na TA, kde to zakončí jako na normální konečné. Má to svoje nevýhody, ale je to velmi jednoduché na pochopení ze strany obyčejných lidí, co tím ve skutečnosti budou jezdit, je to jednoduché provozně a prostě si dokážu představit, že bych to postavil.
    Opačný směr bude zajišťovat linka 20B, která bude mít nejspíš konečnou na stejném místě, jako 20A. Tohle místo by mělo být vybráno velmi opatrně, protože to samozřejmě bude vyžadovat, aby tam lidi přestupovali. Takže tu jsou 2 varianty, buďto přestupní uzel nebo uprostřed ničeho. Osobně jsem pro přestupní uzel, protože tam se stejně lidi prohodí.
    Co se týče transparentů a fontu na něm použitém takového, že B vypadá jako 8, tak tady už nemohu sloužit. Tohle jde mimo mou kontrolu. Já mohu udělat jen to, že zrovna linku 208, což dle čísla bude regionální, nebudu mít nikde okolo linky 20. Což by dávalo i smysl, v mé síti bude 20 velmi malý okruh v centru. Zastávek tam bude asi tak 15, možná ani to ne. Regionální linky budu ukončovat přece jen trochu dál od centra, někde u metra nebo tak.

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6398
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    Michal90: Jasně, snesitelné množství. Ale taky jsem viděl JŘ, kde fakt za každým odjezdem bylo něco. To je radost.
    V mé síti by lidi viděli jen to, že „vůz jede po své trase do zastávky <nějaká zastávka> a nadále do vozovny <vozovna>“. V/Z trasy nejsou obvykle tak komplikované, takže by nemusel ani být tak velký problém s tou trasou.
    To se máš, že jsi bez chyb. Já si teda taky nepamatuju nějakou chybu, ale děsí mě to tak moc, že jsem tomu rovnou předešel, protože co kdyby? Další věc je, že naše sítě se asi budou hodně lišit.
    Jo, to znám. Člověk chce postavit něco velkolepého, ale pak začne pracovat s BAHNem. Proto jsem stále navrhoval vektorové kreslení tratí, což autor neudělá. A proto vyvíjím svou aplikaci, abych nemusel moc pracovat s Excelem. Nemohu pomoct se vším, ale mohu pomoct s zanesením JŘ na TB, vypočítáním KJŘ, V/Z a samozřejmě vytvořením vlaků (tímhle si nejsem jist, ale budu se snažit).
    Mně na konkrétním kurzu prostě vždy bude jezdit konkrétní vůz. BAHN neumožňuje intuitivně znáhodnit vypravenost, což je další věc, kterou jsem navrhoval autorovi a která se taky jistě nikdy nestane.
    Vozovny: to je řádně komplexní systém. Obdivuji, že se ti do toho chce, mně vyčerpává jen představa něčeho takového.
    Číslování linek: Jo, písmena na metro nám jsou bližší.
    Trol řadím za tram, protože to je takový přechodový článek mezi tram a bus. Pak tu je taky ta „tíha“ trakce: kolik lidí to přepraví. Trol pouštím na místa, kam bych bus nedal. Moje síť má právě všechny 4 hlavní městské trakce, protože jsem je prostě chtěl. Mít tam všechno…
    Moje síť je zařazena do období, kdy právě došlo k menší revoluci dopravy. Spousta linek změnila trasu, změnily se JŘ apod. Takže číslování mám za čerstva. Pak taky, ty super důležité linky projíždí sídlišti, městem a podobnými atraktivními lokalitami, které zajišťují poptávku. Tím pádem je velmi nepravděpodobné, že se zrovna tyhle budou měnit. Jo, že se změní něco v 1. dekádě, tomu bych se nebránil. Ale jak říkám, nejde tak moc o konkrétní pořadí, ale spíš o obecnou pozici. Nějaký příběh ke své síti mám, samozřejmě.
    A okružní linky striktně čísluji stylem 20A a 20B. Je to stále stejná linka, to musím reflektovat. Zároveň tím ale i říkám to, že je okružní. Tím pádem moje zatím 4 okružní linky (až budu dělat busy, další přibydou) zabírají skutečně 4 čísla. Nemám rád zbytečné vynechávání čísel.
    Malou síť jsem si taky zkoušel vytvořit. A pak jsem vždycky rozšiřoval a přistavoval, až jsem nakonec skončil s velkou sítí. Jsem prostě neschopen nemít velkou, komplexní síť.

    odpověď na: Všeobecně o vozidlech #6397
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    Tak to je něco, co v BAHNu dělám od začátku. Mám nějaký základ, jednotlivé články a skládám si to od nejkratší po nejdelší, co jde. Ty velmi dlouhé jsou „train verze“.
    To, co tady vidím, je tak trochu jako něco, co jsem sem postl teď. Nejednotná konstrukce, kterou ale stále mohu nějak délkově upravovat. Protože to je nejednotné, tak je to strašně pracné na vytvoření (obrázky, všechny pohledy, práce s NFZ editorem). Ale vypadá to dobře.

    Nechci znít povýšeně, ale přijde mi vcelku očividné, že bych si měl vytvořit něco jako čelo a konec a pak nějaké střední články. Vše bych měl dělat tak, aby bylo možné udělat něco, co má 20 m, nebo taky 80 m. Vše používající standardizované díly, články, prostě cokoliv. Jistě, nejsem někdo, kdo doopravdy šaliny vyrábí, ale už jen z kreslení vozů pro BAHN vidím, jak strašně moc času a úsilí mohu ušetřit nějakou standardizací.

    odpověď na: Všeobecně o vozidlech #6384
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    Nějakou dobu jsem se tady všech chtěl zeptat, jestli nějak řeší kapacitu svých vozů. Reálnou, kolik lidí se tam ve skutečnosti vejde.
    Je mi jasné, že všichni nebo alespoň většina z vás používá vozy, co skutečně existují, což já částečně taky, jen jsem si je vždycky nakreslil sám.
    A protože si všechny vozy kreslím sám, mám unikátní pozici, kdy mohu udělat to, co jsem udělal v příloze.
    Každý pixel má 116,75 mm. To je velmi důležitá informace. Díky tomu vím přesné rozměry a mohu si udělat interiér. Tím pádem mohu zjistit kapacitu. Tím, že to v podstatě obsadím lidma.
    Jak vy získáváte kapacitu?

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 197)