Vytvořené odpovědi

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 15)
  • Autor
    Příspěvky
  • odpověď na: Semafory #6771
    Matej78
    Účastník

    Ahojte.

    Mám záujem o nasimulovanie absolútnej preferencie VHD na križovatke.

    V praxi by to znamenalo, že zatiaľčo IAD má nejaký/pevný cyklus, tak pri vchádzaní ku križovatke automaticky vozidlo verejnej dopravy dostane zelenú a IAD (v kolíznom smere) dostane „ad hoc“ červenú (samozrejme, ak sa v križovatke nenachádza iné vozidlo VHD).

    Chvíľu som sa s tým skúšal vyhráť ale po čase mi došli nápady. 😀 Nejaké návrhy?

    Vopred ďakujem,
    Matej

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6431
    Matej78
    Účastník

    Ano, tiez som z toho nechcel urobit nejaky klub brnologov ale kedze minimalne traja aktivni prispievatelia evidentne ziju v Brne, tak mi pride ako velmi uzitocne, ked si to vysvetlujeme na konkretnom priklade.

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6427
    Matej78
    Účastník

    Očakával som, že práve ty mi podáš nejakú sofistikovanú odpoveď k určovaniu JD. 😀

     

    Samozrejme, príklad KPN – Lesná bol extrémnejší ale dosť funkčný pre pochopenie problému.

    A btw.: netvrdím, že JŘ v Brne sú švajčiarska skrina ale rozhodne majú čo ponúknuť. A L44/88 mali byť trolejbusové.

     

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6425
    Matej78
    Účastník

    Ach, jasné, ešte som zabudol dopísať, že kvoli tej výluke (elektrifikácia trate), bude úsek Střelice – Heršpice (Hlavák) jednokoľajný.

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6424
    Matej78
    Účastník

    S tou koncepciou úplne súhlasím ALE ja nie použiteľná univerzálne.

     

    Dnes už môžem s istými informáciami prezradiť, že v septembri by sa mala konať jednodňová výluka v úseku Silůvky – M. Bránice + k tomu vylúčená (vlaková) S4 od Brna do Zastávky. Za takýchto podmienok je potrebné nájsť nejakú „hybridnú“ koncepciu, keďže takéto okolnosti tu ešte neboli.

    A tu aj smerovala moja otázka. Ako pracovať s JD, ak nikdy predtým ani na mnohých úsekoch takto vytvárané neboli?

    Príp. vlak plošne nahradiť len jednou linkou NAD len v dotyčnom úseku, za cenu 8´-9´ zmeškaného OS vlaku.

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6420
    Matej78
    Účastník

    Pán Nikdo 0. a spol.:
    nejako sa mi nedá nevyjadriť, hoci som už out of date.

     

    Pri preklade liniek (alebo vôbec pri nejakom taktovom uzle a pod.) je dôležité mať pedantne urobené chronometráže. V opačnom prípade môže dochádzať k tomu, ako je to v brnenskom prípade – L44/L84 majú nestihateľné JD a napokon sa vzhlukujú s L30. To je v prípade, ak uchádza minúta sem a minúta tam (pre outsiderov – preklad je v sedle čo každých 5´ + L67 + L53). No hlavne v dnešnej dobe, kedy sa rozptyl meškania vplyvom nesprávnej dopravnej policy zväčšuje, dochádza k násobne väčším meškaniam. Ak cestujem z Lesné do Krpoli, tak aspoň sa môžem spoľahnúť, že mi príde do 10´ L53, čo je stabilnejšie než keby L44/L84 mala 5´ interval.

    Osobitným prípadom sú tramvajové provozy. To je presne dôvod, prečo Praha vehementne odmieta jednolinkový variant.

     

    Btw.: tangenciálny úsek Nádr KrPole ďalej na západ by som nepodceňoval. Síce sa môže zdať, že ponuka (vplyvom viazania na tramvajové radiály v iných častiach mesta) je tam predimenzovaná ale aj napriek svojej krátkosti má svoj vlastný život. Pred 5 dňami, keď som bol na motorke, som schválne pozeral, ako budú naplnené vozidlá L53, L30 a L44 od Semilassa až prakticky po Hlavní. Čuduj sa svete, aj po Skácelovu všetky tieto linky v tomto poradí boli využívane rovnomerne, a to ešte na VÚT prakticky nikto necestoval.

     

    Re: chrono:
    Okej, tak skúsme diskusiu preniesť do role praktickej roviny. Ste grafikonisti a vašou úlohou bude rozplánovať chrono náhradnej dopravy za vlak. Nemáte veľa času, daná koncepcia zavedená nikdy nebola a jej úspešnosť závisí od každej zvolenej minúty NAD, ktorú odhadnete.

    Ako inak by ste to urobili? Úprimne ma zaujíma každý názor.

    M.

    • Odpověď byla upravena před 4 roky a 3 měsíci uživatelem Matej78.
    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6338
    Matej78
    Účastník

    Bolo tu toho napísané veľa.

    V prvom rade by som to skúsil nejako rámcovať.

     

    Isteže, vačšinou sú tu také typológie osobnosti, ktoré majú radi systematickosť a poriadok v grafikonoch, aj ja to mám rád, no myslím, že pri lámaní provozných režimov počas dňa (hlavne z dennej do nočnej dopravy), je vhodné urobiť celú radu výnimiek, s tou L25 na SO to bol perfektný príklad, našlo by sa toho viac len v samotnom Brne.

    Ja napr. vo svojej sieti mám do poslednej minúty každej dennej linky určené, kde a hlavne prečo ten či ktorý spoj každej jednej dennej linky má byť kde, aby sa plynule prechádzalo na nočný režim. Aby to bolo pre zákazníkov čo najintuitívnejšie, tak podľa možností v takte. A tak sa môže stať, že prvý nočný kurz z vozovne odchádza už okolo 21:30 a posledný o 3,5 hodiny neskôr, lebo to tak z obehového hľadiska vyhovuje. 🙂

    Bahn je o ťažkom fantasy. Niekto to rieši 65 metrovými súpravami, ja zasa stále polemizujem nad tým, že aký duch a sociológiu môže moje mesto mať. S tým úzko súvisí výkyv špička vs. sedlo, tangenciálne vs. radiálne linky a vo všeobecnosti nastavenie ponuky.

    Ak niekto v rámci fantasy považuje fajn mať sústavnú systematickosť vo všetkom, okej ale príde mi to ako v akejkoľvek realite vysoko nedokonalé. 😀

     

     

    Čo sa týka určovania chronometráži, tak ako píšem, robím to odhadom, a to sa bežne bavíme o linkách s JD 20´-90´, štandardne 50´. Prevažne aj s niekoľkými typmi (špička, večer, …).  A keďže chcem mať prehľad o príp. meškaní toho-ktorého spoja a zároveň počítam s časovými vatami, aby sa spoje nevzhlukovali, tak po trase mám niekoľko taktovacích (kontrolných) bodov, tak ako to má DPP na električkovej sieti.

    Je to však vysoko limitované mnohými úsekmi v centre, kde by sa linky (aj v prípade včasnosti) mohli blokovať. Aspoň, že v najnovšej verzii pri rýchlostníkoch nemusím dodržiavať rýchlosť ak meškám, inak to nejde viac zreálniť – zdynamizovať. :/

    Logbody sú super vec, občas si maximálne dva zapnem na kontrolu správneho prekladu niekoľkých liniek.

     

    „Pevný“ vozový cestovný poriadok (tak, ako ho poznáme zo strednej Európy) mám len na výbraných účelových kurzoch (dovoz do fabriky, …) a na nočných kurzoch. Všade inde mám dynamický CP pre každé jedno vozidlo (toto sa aplikuje hlavne v UK, Bruseli či v Izraeli).

    V praxi to vyzerá tak, že je daná  nejaká zásada, kedy vozidlo z tej-ktorej konečnej (príp. na trase) zaťahuje. V prípade kde je vozovní viac, je to dôležité dodržiavať, aby zrazu ráno nebolo na opačnom konci mesta o jedno vozidlo viac, heh. Isteže…

    Ak dochádza k meškaniam (a to je presne dôvod, prečo sa to takto robí), tak sa posunie celý rad vozidiel napr. o ďalší spoj – t. zn. jeden spoj z oboch konečných bude vynechaný (cestujúci si to aj tak nevšimnú, lebo všetko mešká). A teda na linke s 5´ intervalom pri 6´ prestávke na konečnej bude zrazu de iure 11´ vyrovnavačka. To sa pri pevnom CP nedá. Vo vyššie zmieňovaných prevádzkach funguje výlučne striedanie vozidiel počas služby – preto ten, kto pôvodne striedal na spoji, ktorý bol vynechaný, má prestoj.

    To isté mám vo svojom Bahne ja. Jednak preto, lebo naozaj si rád upchávam svoje mesto, druhak preto, lebo sledujem ekonomiku a nemôžem mať nezdravo dlhé prestávky po konečných a tretiak preto, lebo mi úplne odpadá povinnosť zadávať časy záťahov pre konkrétne vozidlo. Stačí, ak na z konečnej zadám nejaký čas odchodu a o políčko ďalej v bodoch zmien paramentrov ho na daný čas pošlem do konkrétnej vozovne. Ako, to už záleží prípad od prípadu ale málokedy jalovo.

     

    To je asi všetko.

    Ak jedného zázračného dňa uverejnim svoju sieť, tak rád podám aj vyjadrenie ku technológii každej linky.

    A myslím, že je to ťažko paušalizovať, každá linka má svoju osobitú charakteristiku. A tak pri ďalšej diskusii tu, myslím, by bolo vhodnejšie poukazovať na konkrétnu linku, v lepšom prípade aj takú v realite.

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6312
    Matej78
    Účastník

    ZXS.91: díky ale mne stačí kontakt, nech mám istotu, že s tým súhlasia. ak sa ale v rozumný čas nevyjadria, tak to napokon aj tak spustím.

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6310
    Matej78
    Účastník

    Dobrý deň, rád sa sem vraciam a síce po dlhšej dobe a hoci ako len pasívny používateľ tohto fóra.

     

    V prvom rade, aby som nezabudol, tak nemáte niekto z vás (alebo je tu dokonca ešte aktívny?) kontakt na autorov sietí Srbákov (tá s letiskom, stavba krajiny hromadne cez editor, provoz s IAD, veľké mesto) a Dedina (malebná sieť aj s prepracovaným regiónom, vysoké genius loci)? Som taký parazit, ktorého stavba krajiny moc nebere, najradšej si sieť opravuje v prevádzke podľa svojho. Chcel by som zverejniť túto dvojsieť tu. Prešla už celou radou up-gradov, myslím, že prakticky by mohla byť  za pár týždňov až do circa 3 rokov hotová k mojej spokojnosti. Rovnako tak by som sa rád opýtal b1, či by som mohol využiť (tuším?) jeho vozidla z ivozovne.

     

    Pri tvorbe grafikonov v prvom rade záleží, či ide o MHD alebo železnicu (regio bus doprava je niekde medzi).

    Pri železničných môžem odporučiť hlavne Softikon, Simulátor (ale asi sa už nedá nikde stiahnuť) či KeyR, viď nástroje pro tvorbu sítí, pre pokročilejších nemecký FBS ale ten asi nie je voľne dostupný.

    MHD: Bezděz (už to roky nemám v ntb, stránka ako jedna z mnohých už neexistuje, …) z komerných poľský Municom od R&G (neviem, či ešte ponúkajú aj fyzickým osobám).

     

    Iste, pri navrhovaní siete a tvorbe samotnej podstaty (vrátane chronometráži, na tom nevidím nič náročné, ) treba vlastný um, ceruzku a gumu ale je pravdou, že ďalej by to bolo fajn zautomatizovať.

    Moja lenivosť už dokonca pokročila tak, že zaťahovanie uskutočňuje výlučne empiricky (:D) – to znamená, že v (prvý) pokusný deň si provoz odsledujem, vozidla zaťahujem manuálne a následne im až potom pridelím „časy“.

     

    Čo sa týka máp a schém, tak za mňa sú to napríklad: Corel Draw (v tom robí DPB), QGIS (free), pri väčších (nepracujú v mierke, čiže ide o schémy) ideálne Inkscape, CorelDraw či Adobe Illustrator.

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6147
    Matej78
    Účastník

    Pan Nikdo 0.: Nedisponujes niekde schemou linkoveho vedenia?

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6129
    Matej78
    Účastník

    Pan Nikdo 0.: Rozhodne to neber ako agresívny prístup. Ja som si vždy každý tvoj príspevok prečítal. A vcelku rád.

     

    Len na vyjasnenie. Týmto by som rád ukončil tému sociálnych vied. 🙂

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6126
    Matej78
    Účastník

    Čo sa týka číslovania/kódovania turnusov/služieb/obehov/vozidiel/obežníkov/časov/…, tak zaujímavým príkladom je Prešov, kde napr. jedno vozidlo počas soboty obslúži počas dňa až 14 liniek.

     

    → https://imhd.sk/po/diskusna-tema/44/Dispecerske-forum?dfpi=3276#3276

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6125
    Matej78
    Účastník

    K vami preberaným témam sa rád a bežne vyjadrujem.

     

    Obávam sa však, že hlavne kvôli jednému členovi (ktorý by mi to refutoval) so silným Aspergerovým syndrómom v jeho korelácii s EQ a zmyslom pre realitu by to veľký zmysel nemalo. Ako človeka si ho vážim, no do istých záležitostí mu nebudem siahať.

    Výjazdy a záťahy na linku boli pre mňa učebnicovým príkladom.

     

     

     

    odpověď na: Všeobecná diskuse o sítích #6015
    Matej78
    Účastník

    Dobrý deň.
    Mám trochu nezvyčajnú myšlienku, tak prečo to neskúsiť.
    Veľmi rád tvorím grafikony, o to radšej riadim či destabilizujem (z pohľadu dispečera) dopravnú prevádzku. Toto všetko mi hra Bahn dokonale ponúka.
    Dlhé roky sa dokopávam k tomu, aby som postavil vlastnú, schopnú sieť. Za poslednú dobu som rozbehol aj aktivity netykajúce sa dopravy, takže úspešná realizácia by bola celkom v nedohľadne. Keďže najviac si grafikon podľa svojich predstáv šperkujem v okolí Prešova (MHD, PHD, vlaková doprava, linky s celorepublikovým charakterom), tak voľba práve padla na to.

    Rád by som preto našiel niekoho, kto by bol ochotný postaviť sieť – od ciest až po zopár perlí v užívateľskej grafike.

    Po kvalitatívnej stránke niečo na úrovni sietí ,,dedina“, „Osciezna“, „Mariánske Lázne“, „Tábor“, príp. až „Střežňovsko“.

    Po kvantitatívnej stránke by šlo o ca. 900 km2, ca. 25 obcí, jedno okresné mesto a jedno krajské mesto.

    Termín si rozhodne nestanovujem. Nechcem, aby protistrana robila niečo nasilu, len tzv. „aby bolo“.
    V takýchto veciach – paradoxne – nie som vôbec zásadovitý, takže uvítam aj pozmeňujúce návrhy.
    Svoje otázky (a záujem), hlavne čo sa týka finančnej kompenzácie, pokojne píšte na matej.macko78@gmail.com.

    • Odpověď byla upravena před 6 roky a 10 měsíci uživatelem Avatar photoZemi.
    odpověď na: Tvorba pomůcek GVD #4725
    Matej78
    Účastník

    Dobrý deň.

    Akosi dlhší čas sledujem toto fórum ale akosi už sa mi nedá nevyjadriť sa.

    Čo sa týka /tvorby/ CP, tak o tom vedel by som povedať celkom svoje, keďže s tým celkom často pracujem.

    Ono čo sa týka samotných programov na vygenerovanie obehov, intervalov, výkonov a pod. je celkovo známe, že takmer minimálne konkurenčné prostredie spôsobuje to, že takýchto programov je minimum a dajú sa /pokiaľ nejde o nejaký DP/ veľmi ťažko zohnať.

    Dávnejšie sa táto debata rozoberala aj na K-Reporte. Okrem  klasických hlavných programov, ktoré používajú aj naše DP, a to hlavne FS OLOMOUC a poľského MUNICOMu je ešte program Bězdez a ešte jeden, ktorého meno si nespomeniem. Bězdez sa javí v tomto smere najvhodnejší, avšak autor mi už skoro rok neodpovedal a stránka už tiež nefunguje. Viac kuk tu: http://www.k-report.net/diskuse/archiv2010/238/24760.html

    Ono ako som už písal, tak s týmito vecmi je skutočne problém a v mnohom by to vyriešilo tu pracnosť. Avšak prvé 2.menované aj niečo pekne stoja a zvyčajne sú dodávané spolu so všetkým softvérom, ktorý DP používa na svoju dopravnú prevádzku.

    Takže žiaľ bohu. Pokiaľ sa budeme baviť v rovine danej tvorby, tak nič viac ako guma, ceruzka a rozum príp. Excel veľmi nepomôže

     

     

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 15)