Tvorba pomůcek GVD

Úvodní stránka Fóra Nevíte si rady, napište Tvorba pomůcek GVD

  • Toto téma obsahuje celkem 13 odpovědí. Do diskuze (7 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Avatar photokaarfii a poslední změna proběhla před 6 roky a 1 měsícem.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 14 příspěvků - 1. až 14. (celkem z 14)
  • Autor
    Příspěvky
  • #4549
    fucza
    Účastník

    Zdravím.

    Určitě co autor a fiktivní síť, to jiný postup tvorby a prostředky. Třeba dáte nějaký tip. Pro tvorbu GVD (plachty), kdysi existoval program grafikon, nebo třeba šel použít od Vikijouse ten program KeyR, ale s tím jsem si nikdy moc neporadil. Tabulky JŘ z KJŘ si klidně udělám v excelu, ale plachtu? Hledal jsem po netu, ale nic moc nového neobjevil. Sešiťáky bych ani mít nemusel 🙂 Nemáte nějaký tip?

    #4562
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    Koukám, že můj postup je nakolik jiný, že nevím, o čem mluvíš.

    #4668
    Avatar photoZemi
    Správce

    A co i pro plachtu využít excel? Při kreslení čar se dají přichytit k mřížce (okrajům buňek), takže stačí jen nastavit velikosti buněk. Navíc si to pak můžeš dle libosti naformátovat.

    #4679
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    Možná se budu ptát děsně blbě, ale…o čem je tu řeč? 😀
    Jak bylo řečeno na začátku, každý máme asi vlastní způsoby, stejně tak já jsem si navrhl a vypracoval svoje, aniž bych byl nějak ve styku s tím „jak se to dělá“, takže nějak netuším, o co jde.

    #4680
    Avatar photoT_D
    Účastník

    Pan Nikdo: tak nějak předpokládám, že je řeč o tomto: http://softikon.wz.cz/p05.gif

    “Život je soubor průserů přicházejících náhodně po sobě.”

    #4681
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    T-D: Aha. Wow, tak…tohle jsem nikdy nepoužil, asi to chápu, ale jsem rád, že to ani nemusím používat. 😀

    #4682
    Michal90
    Správce

    Fucza, Zemi: V Excelu to jde udělat, kdysi jsem se o to pokoušel (se zjednodušením), výsledek se dá najít v síti Střežnovsko (aspoň myslím). Každopádně mi to v tom Excelu moc praktické nepříjde. Ani celkově jsem to do Bahnu nikdy nepotřeboval, tenkrát jsem to kreslil spíš jako pokus.
    Jízdní řády řeším do Bahnu jako tabulky typu KJŘ (Excel), s tím, že si vedle časového sloupce nechám ještě jeden nebo dva užší na poznámky (třeba na ktrerou kolej v dané stanici vlak jede, křižování apod.), nakonec ty poznámkové sloupce vymažu a zůstane mi JŘ pro normální lidi. Případně ty poznámky píšu všude kolem kde se dá. Nic víc podle mě není třeba (na zprovoznění sítě), druhá věc je, když si s tím chce člověk vyhrát…
    Rozhodně pokud bych to já kreslil někdy znova (nejsem s počítačem kamarád), tak by zvítězila metoda zahrnující tužku a papír 🙂 .

    • Odpověď byla upravena před 9 roky a 7 měsíci uživatelem Michal90.
    #4684
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    Tak jo, už jsem si o tom trochu početl, a nějak mám představu. Můj způsob sestavování JŘ a KJŘ je v podstatě jakási „časově-matematická“ reprezentace toho GVD. U mě by to byl spíš GMD, kde M je pro „městské“. Díky tomu, že to neřeším graficky, je to pro člověka ne moc přehledné, ale zároveň dobře (ehm…) naprogramovatelné, což je to, co řeším.
    Rozdíl pak bude asi v tom, jaké zákonitosti a předpoklady používám já a jaké někdo jiný. Ale hádám, že diskuze na tohle téma by chtěla asi vlastní vlákno a byla by trochu náročnější.

    #4687
    fucza
    Účastník

    Ano. Bavíme se o vlacích. U MHD to není moc nutné, ale i tam to grafické zpracování má svůj smysl – třeba pro obraty (oběhy) souprav.

    Ten excel mi na to taky nepřijde moc praktický (graficky). Tabulkové klasické KJŘ si dělám v excelu, ale taky by to byla dost práce.

    U jednokolejky očekávám hodně oprav, přesunů křižování, časových posunů atd. Líbilo by se mi, kdybych si ty čáry do grafikonu „kreslil“, posouval podle křižování atd. a podle grafického návrhu by to vyplivlo vlastně ten jízdní řád. No to ale asi nepůjde. Proto se mi nechce do tužky a gumy. Zrovna tak v excelu. Když zjistím, že musím celý vlak třeba posunout třeba o 10 minut dopředu, aby mi to vyšlo na křižování někam za 60 kilometrů, tak to celé zase ručně přepisovat…

    Našel jsem tento program: http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2009090003 , ale je spíš pro modelovou železnici. Na začátku jsem si sice zadal měřítko 1:1, pak je tam však nějaké zrychlení a vzdálenosti mezi stanicemi se zadávají v mm. To už asi lepší v tom bude program KeyR, který asi zase zkusím a uvidím, jestli do toho proniknu.

    Mě by stačilo zadat stanice, jízdní doby pro jednotlivé typy vlaků a jízdní řád nejprve pro rychlíky, pak pro další vlaky osobní dopravy a pak bych tam natlačil ještě nějaké náklady. A s již danými vlaky by šlo hýbat dopředu i dozadu se zachování jízdních dob a zastávek.

    Kdysi jsem měl stažený i software http://www.vypravci.com/grafikon.html , ale už na webu není ke stažení a myslím, že to docela uměl. Nic jiného jsem zatím neobjevil.

    #4688
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    Asi se všichni shodnem, že Excel je v tomhle s prominutím k hovnu. Proto je nutné si napsat vlastní aplikace. Ano, až tak, protože každý z nás, zdá se, potřebuje řešení na míru. Například když jsem tvořil KJŘ, tak jsem dlouho bojoval s tím, že chci v jedné buňce čas odjezdu a v závorce kurz. A když to protáhnu na další buňky v řádku, chci, aby se časy odjezdů inkrementovaly o hodnotu někde v nějakém poli a čísla kurzů o 1. Nope. Nikdy tam nic takového nepůjde. Takže jsem zkoušel to samé, kdy mám čas odjezdu v jedné, a kurz v další buňce. Teď se měly inkrementovat stejným stylem tyhle 2, opět když je protáhnu dál po řádku. Opět, ani omylem. A je to TAK jednoduché, tak strašně jednoduché. Najednou jsem začal přemýšlet v C++. A pak jsem začal i psát… Program samozřejmě má daleko k dokončení, ale mám koncept, vím, co a jak, hlavně vím, že nic pořádnýho neuvedu do provozu, dokud budu používat Excel, protože i vytváření JŘ tam je pěkně na nic. Ten si budu vytvářet tak, že zadám od kdy a do kdy, v jakém intervalu, a hotovo. Pár takových časových oblastí, pár kliků…a je to. Zadám naměřené parametry linky, kliknu na tlačítko, a provede se můj algoritmus. Linka vypočítaná během chvilky. Místo…celého dne.
    Tímto nechci propagovat můj program, nebo tak (jak bude hotový, uveřejním ho jako open-source s dokumentací, jen mám obavu, že vzhledem k tomu, že si ho dělám na míru, nikdo ho nebude používat), ale spíš to, abyste si napsali vlastní pomůcky. Je to spousta dalšího úsilí, ano, ale pokud si představím, že bych měl počítat z hlavy (protože takhle to v Excelu vlastně je) nějakých 103 linek (plánovaný rozsah jedné mé sítě), tak…ne, díky. 🙂 Raději si to naprogramuju, a bude. A i proto mě menístně sere, opět s prominutím, že nemohu do BAHNu importovat data o vlacích, tzn. výjezdy, zátahy, vozovny, koleje, apod. Protože 103 linek může být taky…nevím, třeba i 1000 vozů, možná i 1500 (jsem megaloman, co potřebuje realizovat svoje vize, jinak se z toho zblázní. Nejhorší kombinace). A opět, zadávat to ručně? Ehm…ne, díky. 🙂 Tuším, že nějak přes body změny parametrů by to jít mohlo (díky bohu aspoň za to), což teda není nic moc, ale asi lepší, než drátem do oka. I když, možná bych dostal raději tohle, než ručně zadávat všech 1000 vozů. 😀 Měl jsem takovou představu, že by tu byl takový ten v reálu používaný mezistupeň, kdy nás zajímá kurz, a ten má všechny vlastnosti, jako výjezd, zátah, odkud, kam, apod. A jemu pak jen přiřadím vlak, šalinu, bus, whatever.

    #4690
    Michal90
    Správce

    Kdo je zdatný v programování, ten si třeba napíše program, ale funkční JŘ se dá v pohodě vymyslet z hlavy (s přispením bloku nebo Excelu). Chce to trochu popřemýšlět trochu poexperimentovat, sem tam něco vygumovat a přepsat, ale jde to. Konec konců jak to asi lidi vymýšleli před padesáti nebo sto lety? Chce to proste nebýt líný použít hlavu 😉 .

    #4691
    Avatar photoPan Nikdo 0.
    Moderátor

    Já vím, že to jde, ale mně neskutečně vadí ta pracnost a ta…otročina, co tam musím dělat, aby to bylo v požadované formě.
    Jasně, že to chce popřemýšlet, to jo. Jenže pokud jsem postaven před volbu, abych přemýšlel o něčem, na čem pak stejně budu muset otrocky dělat, nebo přemýšlel daleko víc, co pak bude velmi pohodlné a udělá to spoustu práce za mě, tak…no, moje volba je vcelku jasná.
    JŘ chci vytvářet tak, že si napíšu od kdy do kdy, vyberu si ze seznamu interval, zakliknu, jestli je daná časová zóna noční (linky, co mají i noční část, na které jezdí jiné vozy, kratší), a…hotovo. Je to hned. Nechci to psát, kopírovat apod. Jsem neskutečně línej člověk, nepopírám. Proto si raději naprogramuju nástroj, než abych to dělal já. Zaměstnám raději nějaké z 8 vláken mého CPU, než svůj mozek. Ultimátní lenost: mohu se přetrhnout, abych nemusel nic dělat.

    #4725
    Matej78
    Účastník

    Dobrý deň.

    Akosi dlhší čas sledujem toto fórum ale akosi už sa mi nedá nevyjadriť sa.

    Čo sa týka /tvorby/ CP, tak o tom vedel by som povedať celkom svoje, keďže s tým celkom často pracujem.

    Ono čo sa týka samotných programov na vygenerovanie obehov, intervalov, výkonov a pod. je celkovo známe, že takmer minimálne konkurenčné prostredie spôsobuje to, že takýchto programov je minimum a dajú sa /pokiaľ nejde o nejaký DP/ veľmi ťažko zohnať.

    Dávnejšie sa táto debata rozoberala aj na K-Reporte. Okrem  klasických hlavných programov, ktoré používajú aj naše DP, a to hlavne FS OLOMOUC a poľského MUNICOMu je ešte program Bězdez a ešte jeden, ktorého meno si nespomeniem. Bězdez sa javí v tomto smere najvhodnejší, avšak autor mi už skoro rok neodpovedal a stránka už tiež nefunguje. Viac kuk tu: http://www.k-report.net/diskuse/archiv2010/238/24760.html

    Ono ako som už písal, tak s týmito vecmi je skutočne problém a v mnohom by to vyriešilo tu pracnosť. Avšak prvé 2.menované aj niečo pekne stoja a zvyčajne sú dodávané spolu so všetkým softvérom, ktorý DP používa na svoju dopravnú prevádzku.

    Takže žiaľ bohu. Pokiaľ sa budeme baviť v rovine danej tvorby, tak nič viac ako guma, ceruzka a rozum príp. Excel veľmi nepomôže

     

     

    #6218
    Avatar photokaarfii
    Účastník

    Čest práci,

    Našel jsem ten Bezděz 1104 nakonec na dobrým Ulož.to:

    https://www.uloz.to/!ER6haPIISFSc/bezdez1104-zip

    • Odpověď byla upravena před 6 roky a 1 měsícem uživatelem Avatar photokaarfii.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 14 příspěvků - 1. až 14. (celkem z 14)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.