O programu

Co je to BAHN?

BAHN je program určený pro simulaci provozů různých druhů doprav, zejména pak těch kolejových. Nevyniká v grafice, ale ve vlastnostech a možnostech, které vám žádný jiný podobný program nenabídne. S BAHNem není problém vytvořit velmi rozsáhlé dopravní systémy (např. hlavní železniční tratě celého Neměcka, kompletní síť hromadné dopravy v Praze nebo metro Londýna a Paříže). Funkce programu vám umožní zachytit provoz věrně podle jízdních řádů včetně manipulací s vozidly.

V programu je k dispozici přes 12 500 vozidel nejrůznějších barevných kombinací. Od tramvají, vozů metra až po lokomotivy a lodě. To všechno můžete doplnit o svá vlastní vozidla, která snadno nakreslíte v editoru.

Autorem programu je Jan Bochmann. O český překlad se stará Pavel Macků.

Stáhnout aktuální verzi 3.89r4d Registrovat program

Technické požadavky

  • Procesor Pentium Pro
  • 1 GB operační paměti
  • Operační systém MS-Windows (32bitový). BAHN byl testován pod Windows XP, Vista, 7, 8 a Linux/Wine.
  • Rozlišení monitoru 800×600 pixelů, doporučené 1024×768 pixelů a vyšší.
  • 350 MB volného prostoru na disku

Galerie


Z Historie programu

Původně program s názvem „Straba“ (zkratka ze slova Straßenbahn, tramvaj) znázorňoval pouze tramvajovou simulaci. První verze programu byla vyvíjena už od roku 1985. V dubnu 1991 pak byla uvolněna verze 2.12 pro DOS. Krátce poté jej následovala vylepšená verze Straba 2.31.

V únoru 1993 už byl program veden pod názvem BAHN a označen byl verzí 3.1. K přejmenování autora vedlo rozšíření o železniční simulaci. V témže roce vyšla ještě upravená verze 3.11a nově pod distribucí Shareware. O rok později následovala verze 3.20 už s klasickým zeleným pozadím (RGB 0,112,0). Mezitím byly skrz verze přidávány nové funkce a s verzí 3.83 se objevila funkce zoom2. Ta umožňuje zobrazení grafiky v měřítku 2:1. Od Verze 3.85 pak byla dokonce přidána grafika zoom4 (4:1).