Měníme podobu a připomínáme si historii

Z historie stránek

Počátek

To že se BAHN dostal do podvědomí českým uživatelům, můžeme vděčit zejména Tomáši Myklovi a Martinu Jandovi. Právě oni byli u vzniku oficiálních českých stránek programu. Tehdy ještě na webu spvd.cz informovali o novinkách a zajímavých informacích ohledně BAHNu. Navíc zde mohli uživatelé najít řadu sítí a vozidel z českého prostředí. Největší úlohu pak stránky plnili při zprostředkování výhodné registrace samotného programu. Kromě již zmíněných věcí, byly na webu k dispozici v té době velmi užitečně a zajímavé prográmky z produkce českého programátora Vikijouse. Vedle oficiálních stránek jbss.de a databanky sítí a vozidel se jednalo (a doufám, že stále jedná) o jeden z nejinformovanějších a obsahem nabitých webů o BAHNu vůbec.

2001 - březen 2006

2001 – březen 2006

První změny

V roce 2006 se změnila podoba webu poprvé. Přibyla možnost registrace, která následně nabízela různé užitečné pomůcky ke stavbě sítí. Poslední aktivitou, byl článek vydaný 5.1.2009 o třetí release verzi BAHNu 3.85. Poté se web téměř na 3 roky odmlčel, aby v listopadu 2011 znovu ožil.

březen 2006 - listopad 2011

březen 2006 – listopad 2011

Oživení

Od listopadu 2011 využívají stránky redakčního systému WordPress. Začátky na redakčním systému byly ve znamení častých úprav vzhledu a uspořádání samotných sekcí webu. K ustálení došlo zhruba po roce, avšak úpravy probíhají dodnes.

listopad 2011 - leden 2015

listopad 2011 – leden 2015

leden 2015 - duben 2016

leden 2015 – duben 2016

Nová podoba k 1.5.2016

Až teď můžu říci, že stránky vypadají tak, jak jsem si je představoval před téměř 5 lety. Jednotlivé stránky by měly být stručné a výstižné a sekce rozděleny tak, že by se v nich měl orientovat jak nově příchozí, tak i pravidelný návštěvník. K úplné spokojenosti chybí snad už jen nějaké logo, kterým by se web mohl prezentovat například na německém fóru a obrázcích.

Změny jsou následovné. Zestručněn byl popis programu, doplněn o krátký text o vývoji. Stránka přehled verzí pak vypisuje výběr změn v jednotlivých verzích, s možností stáhnutí těch aktuálních. Na stránce s registrací programu byla přidána možnost platby přes službu Share-It!. Některé články byly upravené, jiné sloučené a další ještě na svojí úpravu čekají. Symboly se nově stahují kliknutím na název. Rozkliknutím náhledu se zobrazí celý náhled, pokud ho symbol obsahuje.

3 Responses

 1. Avatar photo T_m napsal:

  Dovolím si napsat pár řádků k článku výše, protože jsem vlastně hlavní viník a praotec stránek, jak bylo napsáno 🙂

  Musím říci, že se velice klaním pokračovateli a i přesto, že autor říká cosi o tom, že po jeho převzetí to nebylo ono, myslím, že je příliš skromný.

  S webem se za jeho historii stalo to, co se přihodí téměř každému internetovému projektu. Z počátku do toho jdete, když máte spoustu času, k tomu vás to baví, tak se do něčeho pustíte. Existují však stovky projektů, kdy někdo udělá 1., možná druhou verzi, která nevypadá sice vůbec zle, naslibuje hory doly, jak brzo přijde to, či ono. A nic. Mrtvo měsíc, půl roku, rok. Navždy. Pak je varianta, kterou si myslím prošel i tento web. Už od počátku počátků si nedělal vysoké ambice a jediným cílem bylo sloužit lidem, komunitě. To si myslím, že se povedlo, třeba i díky tomu, že nás na tvorbu bylo sem tam i víc. Jenže, jak jde čas, původní autor je čím dál tím zahlcován jinými povinnostmi a web usíná a umírá. Pravda je, že oproti sebevědomé variantě webů, které jsem zmínil dříve, je životnost takových v podstatě provozních webů delší. Zhruba tak do 10 let. Ale i po této době bývá web v podstatě v klinické smrti.

  Přesně to čekalo i český bahenní web, kdyby se nenašel člověk, s kterým jsme se v podstatě během pár hodin domluvili na předání. Přesto, že jsme se nikdy osobně neviděli, všechno fungovalo jako v ideálním světě (snad 🙂 ) a za to patří dík všem, co se kolem toho motali. A tak se vážení přátelé stalo neuvěřitelné, že bahenní web nejen nezemřel, ale dál žije plným životem a to pěkně prosím neuvěřitelných 16 let. Kdo by to byl tehdy řekl 🙂

  A protože si myslím, že se jedná opravdu o perfektní práci, tak si dovolím jedno velké postesknutí. A tím je, že bych byl rád, kdyby i program, díky němuž web vůbec existuje, také vstal z mrtvých, dostalo se do něj nové krve i nové síly a využil ohromného potenciálu, který měl kdysi nejen pro fandy kolejové (a nejen jí) dopravy, ale i pro projektanty pro modelování určitých situací. Nu, snad se někdy můj sen naplní.

 2. Avatar photo b1 napsal:

  Zemi: Chtěl jsem se inspirovat tvou radou, nicméně jsem na novém počítači a všechna data mám na externím disku, který jsem naneštěstí zapomněl ve „druhém domově“ 🙁

Napsat komentář